• Cumhuriyet Mah. 302 Sokak No: 10 Yazıbaşı / TORBALI 35875 İZMİR - TÜRKİYE

MEDYA

TTO üyeleri St. Petersburg’da Rus işadamlarıyla bir araya geldi (Yeniasır Gazetesi)

TTO üyeleri St. Petersburg’da Rus işadamlarıyla bir araya geldi (Yeniasır Gazetesi)

Rusya’daki iş gezisini ziyaretlerini sürdüren Torbalı Ticaret Odası (TTO), Moskova’nın ardından St. Petersburg kentine geçti. Rus işadamlarına AB’nin ekonomik yaptırımlarını hatırlatan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, kolaylıklar sağlanması halinde kentlerinin Rusya’nın sebze ihtiyacını karşılayacak güçte olduğunu ve AB’ye ihtiyaçlarının kalmayacağını söyledi.

 

İzmir’in Torbalı Ticaret Odası’nın (TTO) Rusya’nın başkenti Moskova ve St. Petersburg’u kapsayan iş ve inceleme gezisi sürüyor. TTO Başkanı Abdulvahap Olgun başkanlığındaki Petrol İşverenleri Sendikası (PÜİS) Başkanı Muhsin Alkan ve Ege İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu heyet, Moskova’nın ardından St. Petersburg kentine geçti. Burada ilk olarak Türkiye’nin Ticari Ataşeleri Dilek Doğruer ve Koray Ali’den brifing alındı. Ardından heyet, TC St. Petersburg Başkonsolosu Kazım Çavuşoğlu’nu ziyaret etti. Heyetin en önemli görüşmesi, St. Petersburg Sanayi ve Ticaret Odası’nda oldu. Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva ve Rus işadamları Torbalı ekonomisi ile ilgili olarak TTO Başkanı Olgun’dan brifing aldı. Karşılıklı görüşmelerin yapıldığı toplantılarda Torbalılı işadamları önemli iş bağlantıları gerçekleştirdi. İkili görüşmeler yapma imkanına kavuştu. Türk ve Rus işadamlarının yaklaşık 4 saat süren karşılıklı görüşmelerinde narenciye, otomotiv yan sanayi, ambalaj sektörlerinde iş anlaşmaları sağlandı.

 

“AB’YE HİÇBİR ZAMAN İHTİYACINIZ KALMAZ”

 

Kolaylıklar sağlanması halinde Torbalı’nın Rusya’yı doyuracağını söyleyen TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, “Türkiye’nin son dönemde Rusya ile olan ticaretinin daha da artacağına inanıyorum. Özellikle bulunduğumuz bölgede sebze üretimi noktasında iddialı bir ilçeyiz. Bizim ürettiğimiz sebzeler Rusya’yı doyurur. Eğer bizler ile ticaret yapma konusunda daha da kolaylaştırıcı olursanız inanıyorum ki; AB’ye hiçbir zaman ihtiyacınız kalmaz. Heyetimizde narenciye, makine, tarım ve otomotiv yan sanayinde sizlerle ticaret yapan ve burada anlaşmalar yapan iş adamlarımız var. Bundan sonraki süreçte özellikle sebze üretimi yapan işadamlarımızın Rusya ile ticaret yapmaları için çalışacağız” dedi. St. Petersburg Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva da Rusya ile ticaret yapma yollarıyla ilgili Torbalılı iş adamlarının sorularını yanıtladı. Konuşmaların ardından Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, St. Petersburg Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva’ya Türkiye’den getirilen incirden ikram etti.